26 stycznia Niedźwiadka Gruchatkę odwiedził Kubuś Puchatek. Dzieci obejrzały bajkę na rzutniku i poznały historię bohatera i jego przyjaciół. Maluchy zaśpiewały piosenki o Kubusiu, wykonały piękne prace plastyczne i wzięły udział w konkursie z wiedzy o postaci misia. Dzień zakończyła degustacja różnych rodzajów miodu. Wszystkie były jednak słodziutkie i pyszne!
Dzień Babci i Dziadka
19 stycznia obchodziliśmy szczególne święto – Dzień Babci i Dziadka. Dzieci zaprosiły swoich najbliższych i zaprezentowały specjalnie przygotowane na tę okazję wierszyki, życzenia i tańce. Nie zabrakło też zabaw! Maluchy zrobiły też portrety, na podstawie których dziadkowie musieli zgadnąć kto jest kim. To było naprawdę trudne zadanie, ale śmiechu mieliśmy co niemiara!
Warsztaty przyrodnicze „Afryka Bryka”
Warsztaty przyrodnicze „Afryka Bryka”
Jak wyglądają plemienne stroje Barberów i Masajów? W jaki sposób przywitać się po etiopsku? Tych oraz wielu innych ciekawostek dowiedzieliśmy się podczas warsztatów przyrodniczych o Afryce. Dzieci miały okazję dotknąć ciekawych rekwizytów m.in. skórzanego bębna z Kongo, róży pustyni, z Sahary czy kenijskich lalek. Poznały zwyczaje swoich rówieśników z sąsiedniego kontynentu oraz zabawy z różnych zakątków, takich jak „Koussir” z Tunezji czy „Joka” – afrykański berek. Odważni mogli potrzymać prawdziwe jajko krokodyla nilowego. Warsztaty pomogły maluchom odkryć czar Afryki i pozwoliły przenieść się w odległe zakątki.
Spektakl „Najlepszy przyjaciel”
11 stycznia odwiedzili nas aktorzy z Teatru EDEN ze spektaklem „Najlepszy przyjaciel”. Dzieci poznały wzruszającą historię Tobiego i jego niewidomego ojca. Ile chłopiec jest w stanie dla niego poświęcić? Otóż wiele! Młodzieniec wyrusza w pełną niebezpieczeństw podróż, aby zdobyć pieniądze na po lek dla taty. Wędrówka po górach, lasach i pustyniach stawia wiele wyzwań, na które Tobi nie do końca jest gotowy. Na szczęście na swej drodze chłopiec spotyka wędrowca, który pomaga mu dotrzeć do odległej Persji. Spektakl skłania do refleksji, ile jesteśmy w stanie zrobić dla tych, których kochamy, a także czym jest prawdziwa przyjaźń i bezinteresowna pomoc życzliwych ludzi.
Życzenia
Impreza Andrzejkowa
Warsztaty „Przyprawy z Dziecięcej Manufaktury”
18 grudnia w naszym przedszkolu odbyły się warsztaty, które przybliżyły nam tematykę przypraw. Dzieci dowiedziały się jak rosną znane i mniej znane rodzaje przypraw – pieprz, imbir, anyż czy szafran. Miały okazję dotknąć i powąchać ponad 20 rodzajów ziół i wielu typów soli o odmiennych kolorach i pochodzeniu. Maluchy poznały historię wybranych przypraw oraz ich właściwości. Po części teoretycznej, przyszedł czas na praktykę! Każde dziecko własnoręcznie wymłóciło aromatyczną przyprawę do piernika. Będzie idealna do świątecznego ciasta!
Opowieść wigilijna”, autorstwa Karoli Dickensa, to historia, która udowadnia, że pieniądze szczęścia nie dają. Przekonaliśmy się o tym 15 grudnia podczas wizyty Teatru EDEN. Spektakl uświadomił nam, że szczęście człowieka nie zależy od tego, ile się posiada, ale czy ma się wokół siebie osoby, którym na nas zależy. Główny bohater – ponury, stroniący od ludzi, skąpiec – Ebenezer Scrooge – postanawia spędzić Święta Bożego Narodzenia samotnie i odrzuca zaproszenie swojego siostrzeńca, Freda. Jednak wigilijna noc, to czas niezwykłych wydarzeń i przemian, a bohatera odwiedzają trzej niespodziewani goście, którzy przypominają, co jest najważniejsze w tym szczególnym czasie. „Opowieść wigilijna”, to obowiązkowa pozycja na Święta, która uświadamia, że miłość i rodzina, to jedne z najważniejszych rzeczy w życiu każdego człowieka, które należy traktować z dużą troską.
Mamy je! Nasze świąteczne drzewko
Ubieranie choinki, to moment, na który większość dzieci czekała już od dawna. 1 grudnia zielone drzewko zawitało również i do nas. Dzieci, pod czujnym okiem pań, z wielkim zaangażowaniem ozdobiły je bombkami, światełkami, własnoręcznie zrobionymi ozdobami i łańcuchami. Dzień uświetniły świąteczne piosenki oraz pyszne przekąski – kanapki, pierniczki i mandarynki. Efekt nas zaskoczył, nasza choinka wygląda przepięknie!
Tradycja Andrzejek i Katarzynek jest głęboko zakorzeniona w kulturze polskiej i sięga czasów naszych babć i dziadków. Dawniej obchody wyglądały nieco inaczej, a kobiety i mężczyźni spędzali ten czas osobno. I choć zabawa miała zupełnie inny charakter, niż dziś, wierzono, że tego dnia można odkryć wszystkie tajemnice przyszłości. 30 listopada również w naszym przedszkolu nie zabrakło wróżb, konkursów i tańców. Słodki poczęstunek i pyszny sok umilały zabawę, a dzieci z zapartym tchem przewidywały, co spotka je w najbliższym czasie.
Warsztaty przyrodnicze „Skarby Ukrainy”
23 listopada wzięliśmy udział w warsztatach przyrodniczo-integracyjnych „Skarny Ukrainy”. Poznaliśmy symbole narodowe oraz skarby tego kraju, takie jak olej słonecznikowy, arbuz czy pszenica. Dowiedzieliśmy się, dlaczego wybuchła wojna z Rosją, a także zajrzeliśmy do kuchni naszych sąsiadów. Dzieci miały okazję przymierzyć ludowe stroje, posłuchać dźwięku ukraińskich instrumentów oraz pobawić się prawdziwymi zabawkami ze Wschodu. Odwiedziliśmy też Kijów i poznaliśmy legendę jego powstania. Nauczyliśmy się podstawowych słów w języku ukraińskim i przekonaliśmy się, że komunikacja na linii Polak-Ukrainiec wcale nie jest taka trudna! Ukraina ma wiele do zaoferowania – piękne krajobrazy, liczne bogactwa naturalne, barwną tradycję, o czym przedszkolaki mogły się przekonać w trakcie spotkania. Zajęcia uświetnił teatrzyk o kogucie, myszach i pszenicy. Jego morał głosił, że warto być pracowitym i pomagać innym. To istotne wartości, o których nigdy nie wolno zapominać.
Warsztaty przyrodnicze „Tam gdzie ja, tam mój domek”
20 listopada mieliśmy przyjemność wziąć udział w warsztatach przyrodniczych „Tam gdzie ja, tam mój domek”, podczas których poznaliśmy olbrzymie ślimaki afrykańskie i żółwia wodno-lądowego. Dzieci dowiedziały się co jedzą zwierzęta, w jaki sposób o nie dbać, jakie mają znaczenie w przyrodzie oraz dlaczego nie potrzebują domu lub skrytki. Zajęcia były niezwykle ciekawe i przybliżyły nam specyfikę nietypowych gatunków egzotycznych.
Dzień z Myszką Mickey
Czy wiesz, że postać Myszki Mickey powstała aż 95 lat temu? Stworzył ją Wolt Disney, zainspirowany sytuacją, kiedy to mysz wskoczyła przypadkiem na jego biurko. Stała się ona bohaterką jego późniejszych kreskówek. 16 listopada, podczas Dnia Myszki Mickey, bliżej przyjrzeliśmy się jej sylwetce. Dzieci przyniosły swoje ulubione pluszaki, a niektórzy nawet przebrali się w stroje z myszką. Wspólnie obejrzeliśmy bajkę i narysowaliśmy Mickey we własnej interpretacji.
Narodowe Święto Niepodległości
Narodowe Święto Niepodległości to ważny dzień dla każdego Polaka. Dlatego 10 listopada obchodziliśmy go również w naszym przedszkolu. Dzieci poznały symbole narodowe, a także śpiewały hymn. Nie zabrakło też zabaw plastycznych – maluchy narysowały flagę i nauczyły się wiersza „Kto ty jesteś?”. Była to świetna okazja do pielęgnowania przynależności narodowej, polskiej kultury i tradycji.