Program ZIELONA ENERGIA

„ Program – Zielona Energia ”

1.Powietrze i jego znaczenie. Powietrze jest niezbędnym czynnikiem do życia każdego organizmu. Jego zanieczyszczanie stanowi ogromne zagrożenie dla środowiska, efektem czego są np. kwaśne deszcze lub smog. Szkodliwe substancje wchłaniane przez człowieka, mają znaczący wpływ na nasze samopoczucie oraz przyczyniają się do powstawania licznych schorzeń w obrębie układu oddechowego, alergii oraz wszelkiego rodzaju zaburzeń. Podczas zajęć dzieci dowiedzą się jak wielkie znaczenie ma dla nas powietrze, a także co możemy zrobić, aby jeszcze lepiej zadbać o jego jakość.
2.Podróż do krainy trzech energii: słońce, woda, wiatr. Słońce, woda i wiatr, to źródła energii, których mamy pod dostatkiem. Dlaczego więc nie korzystać z ich dobrodziejstw? Celem zajęć jest zapoznanie dzieci z zaletami, jakie niosą odnawialne źródła energii, przedstawienie korzyści wynikających z ich stosowania oraz rozwój postawy proekologicznej. Podopieczni dowiedzą się jak wykorzystać wodę, słońce i wiatr, poznają urządzenia zasilane ich energią, a także odkryją tajniki wytwarzania ciepła i prądu bez zbędnego zanieczyszczania środowiska.
3.Nieodnawialne źródło energii – węgiel Nieodnawialnymi źródłami energii nazywamy wszystkie surowce kopalne, które można zamienić w energię. Niestety stanowią one symbol rabunkowej gospodarki zasobami Ziemi, gdyż nie odnowią się w stosunkowo krótkim czasie. W związku z ich szkodliwym wpływem na środowisko oraz alarmującymi doniesieniami na temat wyczerpywania się ich zasobów, coraz bardziej powszechne staje się promowanie odnawialnych źródeł energii. Podczas zajęć dzieci dowiedzą się skąd pochodzi węgiel, ile czasu trwa jego powstawanie i dlaczego farmy wiatrowe są lepsze od tradycyjnych kopalni.
4.Obieg wody w przyrodzie Woda, zaraz obok powietrza, jest kolejnym niezbędnym czynnikiem do życia każdego organizmu. Skąd się wzięła na Ziemi? Dlaczego jest jej tyle w oceanach i czemu kropi na nas w postaci deszczu? Co rozumiemy pod pojęciem „cyklu hydrologicznego”? Na te, jak i na wiele innych pytań odpowiemy podczas zajęć, na których przyjrzymy się naturalnemu obiegowi wody w przyrodzie. Dzieci dowiedzą się o jej niezwykłej roli w środowisku, a także poznają liczne sposoby, jak oszczędzać ten życiodajny płyn.
5.Jak oszczędzać energię? W dzisiejszych czasach świadomość ekologiczną należy budować od najmłodszych lat. Aspekt ten dotyczy nie tylko obecnych pokoleń, lecz również ma ogromny wpływ na przyszłe życie naszych dzieci. Oszczędzanie energii jest niezwykle istotne z punktu widzenia ochrony środowiska. Dlatego z rozsądkiem należy korzystać z jego zasobów. Podczas zajęć uświadomimy podopiecznych jak oszczędzać prąd, dbając zarazem o przyrodę i domowy budżet. Wierzymy, że budowanie świadomości ekologicznej oraz wpajanie dobrych nawyków na jak najwcześniejszym etapie życia jest kluczowe dla dalszego przetrwania naszego gatunku.